THK'dan Uzay Üniversitesi

Açıklama: Türk havacılığındaki büyüme üniversite kurduruyor.
Kategori: Eğitim dünyası
Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2010
Geçerli Tarih: 20 Ekim 2018, 23:56
Site: Zeynep Oruncak Kişisel Sitesi
URL: http://www.zeyneporuncak.net/haber_detay.asp?haberID=648


Türk Hava Kurumu tarafından “THK Sabiha Gökçen Havacılık ve Uzay Üniversitesi” kurulacak. Üniversite, 3 yıl içerisinde faaliyete geçecek
Türk Hava Kurumu (THK) tarafından “THK Sabiha Gökçen Havacılık ve Uzay Üniversitesi” kurulacak. YÖK’ten izin alınma aşamasında olan üniversite, 3 yıl içerisinde faaliyete geçecek. THK Genel Başkanı Emekli Tümgeneral Osman Yıldırım, üniversiteyi hayata geçirebilmek için vakıf kurduklarını, üniversitenin vakfa bağlı olarak açılacağını anlattı. İzin başvurusunda bulundukları YÖK’ün, konuya çok sıcak baktığını belirten Yıldırım, üniversite ile THK’ya bağlı havacılık eğitim merkezlerini akademi statüsüne kavuşturacaklarını söyledi. Ankara Etimesgut’ta kurulacak üniversitenin “THK Sabiha Gökçen Havacılık ve Uzay Üniversitesi” adını alacağını kaydeden Yıldırım, “Sabiha Gökçen gibi bir değeri Türk milleti yetiştirmiş. Onun ismini yaşatmamız lazım” şeklinde konuştu.

Mezun olanın işi hazır
“Havacılık bu ülkede çığ gibi büyüyor, bu büyümeye ayak uydurmamız lazım” diyen Yıldırım, üniversitenin rektörlük binasının hazır olduğunu söyledi. Yıldırım, THK’nın Havacılık Meslek Yüksek Okullarının İzmir ve Ankara’da hizmete gireceğini kaydeden Osman Yıldırım, gelecek yıl üniversite yerleştirme sınavlarına yönelik kılavuzlarda yer alacak bu okullardan mezun olan gençlerin, dünyanın her yerinde iş bulabileceklerini vurguladı. Osman Yıldırım, ayrıca yerli pilot sayısını yükseltmek için pilotaj kurslarının sayısını artırma kararı aldıklarını söyledi. 2025 yılında 81 ilde havacılık eğitim merkezi kurmayı hedeflediklerini belirten Yıldırım, 3 yıl içinde İzmir, İstanbul, Bursa, Antalya, Samsun, Kayserive Erzincan olmak üzere 7 ilde havacılık eğitim merkezi açmış olacaklarını bildirdi.