Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Bunları biliyor musunuz ?    İLETİŞİM    O'na...  
<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="genişlik" height="yükseklik">
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Christine Ladd Franklin

JOHN Pierce John Hopkins'de mantık dersleri veriyordu.

Kategori  Kategori : Kadın Matematikçiler
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 3996
Tarih  Tarih : 11 Temmuz 2006, 18:18

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

( A.B.D., 1847-1930)JOHN Pierce John Hopkins'de mantık dersleri veriyordu. Pierce'den etkilenen Christine Ladd doktorasını Pierce'in yönetiminde Algebra of Logic (Mantığın Cebir'i) isimli teziyle tamamladı. Kendisine doktora derecesi verilmedi. Yazdığı tez, tez olarak kabul edilmedi. Ama, eseri 1883 yılında bir kitap olarak yayınlandı. American Journal of Mathematics dergisinde çeşitli makaleleri çıktı. Yaptığı araştırmalar John Hopkins Universitesi'nde herkese parmak ısırtıyordu. Kendinden beş yaş küçük matematik hocası Fabian Franklin ile evlendi. İki çocuğu oldu. Çocuklarından ilki daha bebekken öldü.
GÖTTİNGEN
Evlendikten sonra Ladd-Franklin renk görüntüsü ile ilgilenmeye başladı. Yaptığı çalışmaların sonuçlarını American Journal of Psychology dergisinde yayınladı. Aynı yıl Vassar College tarafından LL. D. (bir çeşit doktora unvanı) şeref derecesi verildi.
Kitty eşinin Almanya'da Göttingen Üniversitesi'nde bir yıllığına iş bulması nedeniyle Almanya'ya gitti. O yıllarda Göttingen Üniversitesi'nde de kadınların çalışmasına izin verilmiyordu. Ama renk görüntüsü konusundaki araştırmalarıyla tanınmış bilim adamlarından G.E. Muller'in laboratuarında kendi deneylerini yapmasına izin verildi. Giremediği bu okulda Ladd-Franklin'in hazırladığı dersler Muller tarafından verildi.
Amerika'ya geri döndüklerinde Christine Ladd-Franklin John Hopkins'de ders verebilmesi için izin istedi. İsteği geri çevrildi. Akademi dünyasının önüne çıkardığı engellerden bıkan Kitty kendini hayır işlerine verdi. Lisans üstü eğitim yapmak isteyen kız öğrencilere yardım eden bir vakıfta çalışmaya başladı.
Yıllar sonra, 1904 yılında, John Hopkins Christine Ladd-Franklin'in mantık ve felsefe üzerine bir ders vermesine izin verdi. Beş yıl kadar John Hopkins Universitesi'nde çalıştıktan sonra matematik alanını bırakıp gazeteci olmaya karar veren eşinin New York Evening Post gazetesinde yardımcı editör olmasıyla New York'a taşındı.

GEÇ KALDILAR
Christine Ladd-Franklin
hayatı boyunca bilgisi ve kabiliyetiyle tutarlı bir işe giremedi. New York'ta Columbia Üniversitesi'nde, daha sonra Clark Üniversitesi'nde, 1913 yılında Harvard Üniversitesi'nde ve en sonunda 1914 yılında Chicago Üniversitesi'nde yarım zamanlı okutman olarak dersler verdi. Verdiği dersler karşılığında doğru dürüst para dahi kazanamadı.
Kadın olmasının fiyatını matematikte de, psikolojide de, ilgilendiği diğer alanlarda da fazlasıyla ödedi. Zamanın değişmesiyle, 1926 yılında John Hopkins Üniversitesi 1882 yılında tamamladığı tezinden dolayı Kitty'ye 79 yaşında Ph.D. derecesi verdi. Bilim dünyası Kitty'nin hakkını çok geç verdi.
Renk görüntüsü üzerine yaptığı araştırmaları bir araya getiren en önemli eserlerinden biri, Color and Color Theories (Renk ve Renk Teorileri) isimli kitabı, 1929 yılında basıldı. Büyük sükse yaptı.

Bir yıl sonra 83 yaşında öldü.

Kaynak : Ercan Kumcu-Kadın Matematikçiler

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Kadın Matematikçiler

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Aslında kitap okumak


Tüm Anketler

İzinsiz alıntı yapılması yasaktır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi