Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Bunları biliyor musunuz ?    İLETİŞİM    O'na...  
<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="genişlik" height="yükseklik">
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Augusta Ada King

Ünlü İngiliz şairi Lord George Gordon Byron'un kızıdır.

Kategori  Kategori : Kadın Matematikçiler
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 4058
Tarih  Tarih : 11 Temmuz 2006, 18:02

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Augusta Ada King( İngiltere 1815-1852) ünlü İngiliz şairi Lord George Gordon Byron'un kızıdır. Anne ve babası kızlarının doğumundan bir hafta sonra ayrılmışlar. Yurt dışına giden babasını Ada bir daha hiç görmemiştir. Lord Byron bir daha hiç İngiltere'ye dönmemiş ve kızı Ada, sekiz yaşındayken Yunanistan'da ölmüştür. Küçük kızın eğitimini annesi üstlenmiştir. Annesi, babası gibi, kızının da şair olmasını hedeflemiştir.
Ada'nın annesi matematiğe meraklı bir kadındı. Evlenmeden önce Lord Byron gelecekteki eşine 'paralellerin prensesi' diye hitap ederdi. Doğal olarak annesinin de yardımlarıyla Ada matematik öğrenmeye başladı. Matematik, Ada'nın annesi için yalnızca öğrenilecek iyi bir konu değil, mantıklı düşünebilmenin de bir kaynağıydı. Ada'nın günlük eğitimini üzerine alan kişi ise Lord Byron'un annesiydi. Dolaylı olarak Lord Byron da annesi yoluyla Ada'nın eğitimiyle ilgileniyordu.
Ada'nın temel ilgi alanı geometriydi. Annesini memnun etmek için, çok istemese de, aritmetik çalışırdı. Bunu fark eden Ada'nın annesi geometri dersleri yerine kızına aritmetik dersleri aldırmaya başladı. Ada'nın matematik alanındaki öğretmen sayısı giderek arttı.
YALNIZLIK
On sekiz yaşına geldiğinde Ada son iki pazar yazımın konusu Mary Somerville ile tanıştı. Matematik eğitiminin derinleşmesi de Somerville ile arkadaşlığının artmasıyla oldu. Yirmi yaşında William King ile evlendi. Üç yıl içinde üç çocukları oldu. Ara verdiği matematiğe yeniden döndü.
Charles Babbage ile olan yakın arkadaşlığı sayesinde analitik makineler konusunda bilgisini artırdı. Analitik makinelerin nasıl programlanabileceği konusundaki araştırmalarıyla Ada King bazılarının gözünde ilk bilgisayar programlarının yaratıcısı olarak bilinir.
Ada'nın programlama konusunda yazdığı notlar daha sonra Richard Taylor tarafından Scientific Memoirs (Bilimsel Hatıralar) adlı eserinin 3. cildinde yazar ismi AAL olarak yayınlandı. AAL'nin kim olduğunu bilenler yoluyla Ada'nın ünü yayılmaya başladı.
Bilimsel çevrelerde başarılarının artmasına paralel olarak sağlığı giderek bozulmaya başladı. Etrafında matematik ve bilimsel projelerini tartışacağı arkadaşlarını bulamaması moralini bozup sağlığının daha da bozulmasına neden oluyordu.
Hasta yatağında Ohm'un On Galvanic Series isimli eserinini eleştiren makaleler yazmaya kalktığında arkadaşı Babbage'ın yardım alacağını umdu. Ama Babbage'ın kendi projelerindeki başarısızlıkları Ada'ya gerekli zamanı ayırmasını engelledi. Babbage da kafasındaki bilgisayarı yaratamamanın sıkıntısını yaşıyordu.
İÇKİ - KUMAR
Sağlık sorunları ve kafasındaki projeleri gerçekleştirememenin verdiği sıkıntılar Ada'nın kişiliğinin de zayıflamasına yol açtı. Kendini içkiye verdi. Aşırı dozda şarap içmeye başladı. Arkadaşları, yemekle şarap içtiğinde, aslında şarap içip yanında yemek yediğini söylerler. Bir ara, kendi deneyimlerinden yola çıkarak haşhaş ve alkolün etkileri konusunda bilimsel bir çalışma yapmayı düşündü. Evlilik dışı ilişkilere girdi. At yarışlarına merak sardı. Öldüğünde, at yarışları dolayısıyla 2000 İngiliz Lirası kadar borcu vardı.
Ada King 37. yaşını tamamlayamadan kanserden öldü.

Kaynak : Ercan Kumcu-Kadın Matematikçiler

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Kadın Matematikçiler

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Aslında kitap okumak


Tüm Anketler

İzinsiz alıntı yapılması yasaktır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi