Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Bunları biliyor musunuz ?    İLETİŞİM    O'na...  
<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="genişlik" height="yükseklik">
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Mary Greig Somerville

BABASI bir İngiliz deniz subayı, annesi ise çok okumamış bir ev kadınıydı.

Kategori  Kategori : Kadın Matematikçiler
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 6214
Tarih  Tarih : 11 Temmuz 2006, 17:41

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

(İskoçya 1780-1872)BABASI bir İngiliz deniz subayı, annesi ise çok okumamış bir ev kadınıydı. Yedikardeşlerdi. Üç kardeşi çok küçük yaşlarda Mary doğmadan öldüler. Hayattaki iki erkek kardeşi ailenin tüm olanaklarını kullanarak iyi eğitim aldılar. Ama kızların eğitim alması o dönemin İngiltere'sinde lüks olarak görülürdü. Dolayısıyla, Mary okula gidemedi. Okumayı annesinden öğrendi. Gerekli değil diye, annesi Mary'ye yazmayı öğretmedi.
İlk kez on yaşında Edinbourg yakınlarında yatılı bir kız okuluna gönderildi. Mary okuldan nefret etti. Bir yıl sonra okuldan ayrıldı. Kendi kendini eğitmeye başladı. Evde ne bulursa okumaya başladı.
MATEMATİKLE TANIŞMA
Çok kitap okuması aile bireylerini rahatsız etti. Kadın işleriyle ilgilenmiyor diye eleştirildi. Sonunda, yün örmeyi öğreten bir okula gönderildi. Hâlbuki Mary Latince öğrenmek istiyordu. İhtiyacı olan destek yine bir aile bireyinden, on üç yaşındayken amcasından geldi. Amcasından Latince öğrenirken, ailenin baskısıyla kadınlara yaraşır görünen uğraşlar içine de girdi. Yün örmenin yanında, piyano çalmasını ve resim yapmasını öğrendi. Alexander Nasmyth'den resim dersleri aldı. Mary'ye matematiği sevdiren de Alexander Nasmyth'dir.
Alexander Nasmyth'in bir başka öğrenciye anlatılırken, Öklid'in öğretilerinin resimde perspektif kavramının temeli olduğunu, hatta bu buluşların astronomi ve diğer bilimlerin de temeli olduğunu duydu. Öklid'in Elements kitabını çalışmaya başladı. Erkek kardeşlerine tutulan öğretmenlerin de yardımıyla Öklid'i öğrendi. Ailesi Mary'nin kendini matematiğe vermesinden kaygılandılar. Çünkü, matematik gibi soyut bir konunun Mary'nin kadın kişiliğine zarar vereceğini düşündüler.
Yirmi dört yaşına geldiğinde, Mary anne tarafından akrabası bir deniz subayı olan Samuel Greig ile evlendirildi. Eşi de Mary'nin öğrenme arzularını anlamsız buluyordu. Kendi anlatımıyla, eşi ‘‘kadınların kapasitesini küçümseyen, bilim hakkında ne bilgisi ne de ilgisi olan biriydi.’’ Ama en azından aile baskısından kurtulmuştu. Eşiyle başa çıkabilirdi.

Evlendikten üç yıl sonra eşi öldü. İki çocuğu ile beraber Mary Greig Edinbourg'a taşındı. Artık, öğrenmekte ve çalışmakta özgürdü. Evlenmiş bir kadın olması ve mali açıdan dabağımsızlığına kavuşması ona toplumda bazı özgürlükleri de beraberinde getirmişti.

Edinbourg Üniversitesi'nde felsefe profesörü olan John Playfair'in (1748–1819) yardımlarını gördü. Playfair'in eski öğrencilerinden matematik profesörü William Wallece( 1768-1843) ile matematik çalışmaya başladı. İlk ödülünü 1811 yılında bir matematik problemine bulduğu çözümle aldı. Daha fazla çalışmaya başladı. Newton'un Principia ve Laplace'ın Mechanique Céleste kitaplarını okuyup öğrendi.
AİLE ACISI
Teyzesinin oğlu William Somerville ile otuz bir yaşına bastığı 1811 yılında evlendi. Yeni eşi hastane müfettişiydi. Mary'nin matematik çalışmasına ve yeni şeyler öğrenmesine olumlu bakan biriydi. Her şey yolunda giderken, ilk eşinden olan büyük oğlu dokuz yaşında öldü. Hemen ardından, yeni evliliğinden olan tek oğlu öldü. Mary Somerville psikolojik olarak zor bir döneme girdi. Olumsuz ruh hali çalışmalarını da etkiledi.

Eşinin Askeri Tıp Komisyonu’na seçilmesi nedeniyle Londra’ya taşındılar. Londra’da George Airy (1801–1892), John Herschel (1792–1871), William Herschel, George Peacock ( 1791–1858) ve Charles Babbage ( 1791–1871) gibi bilimcilerle arkadaş oldu. Paris’ e yaptıkları ziyaretlerde, Mary, Laplace ve Poisson gibi matematikçilerle tanışma fırsatı buldu. İlk bilimsel makalesini 1826 yılında yazdı. Ortaya attığı teorinin sonradan yanlışlığı gösterilse de, bilim dünyasında adı duyulmaya başlandı. Laplace’ın Mecanique Celeste kitabını tercüme etmesi istendi. Mary tercümeninde ötesine geçerekLaplace’ın kullandığımatematiği öğreten The Mechanism of Heavens ( Cennetin Mekanizması) isimli bir kitap yazdı. Kitap John Herschelin önerisi ile 1831 yılında John Murray tarafından basıldı. Büyük bir başarı elde edildi. Laplace’ın matematiğini fazla bilmeyen İngiltere Laplace’ı bu kitapla tanıdı.

Mary Somerville kitabın basımından sonra iki yıla yakın Paris’te oturdu. Fransız matematikçilerle çok daha yakın çalışma olanağı buldu. İkinci kitabı The Connection of the Physical Sciences ( Fizik bilimlerinin ilişkileri) isimli kitabı 1834 yılında yayınlandı. Kitabın 1842 yılında çıkan 6. baskısında, Uranüs gezegeninin hareketinde başka gök cisimlerinin etkisiyle meydana gelen düzensizlikler ( perturbing) konusundaki çıkarımları, John Couch Adams’ın (1819–1892) 24 yaşında Neptün gezegeninin keşfine yol açtı.

Mary Somerville şöhretin doruğuna ulaştı. Caroline Herschel ile beraber 1835 yılında Royal Astronomical Society’nin üyeliğine seçildi. İngiliz Başbakanı Sir Robert Peel Mary’yi yıllık 200 İngiliz Lirası maaşa bağladı. Daha sonra bu ücret bir diğer Başbakan William Lamb tarafından 300 İngiliz lirasına çıkarıldı.

Eşinin sağlığının bozulmasıyla İtalyay’ya taşındılar. Mary Somarville çalışmalarına İtalya’da dema etti. Birçok esere imza attı. Hayatının en ünlü eseri 1848 yılında basılan ve 20. yüzyılın başlarına kadar Avrupa Üniversitelerinde okutulmaya devam eden Physical Geography ( Fiziksel Coğrafya) isimli kitabıdır. 
Mary Somerville kadının da toplumda her alanda erkekler kadar başarılı olabileceğini gösteren ilk örneklerdendir. Toplumun ön yargılarını sorgulamıyormuş gibi görünüp aslında tüm antika ön yargılarla mücadele edebilmeyi başarabilmiştir.

Kaynak : Ercan Kumcu-Kadın Matematikçiler

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Kadın Matematikçiler

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Aslında kitap okumak


Tüm Anketler

İzinsiz alıntı yapılması yasaktır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi