Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Bunları biliyor musunuz ?    İLETİŞİM    O'na...  
<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="genişlik" height="yükseklik">
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Maria Gaetana Agnesi

ipek ticaretinden zengin olan Pietro Agnesi'nin kızıdır.

Kategori  Kategori : Kadın Matematikçiler
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 3790
Tarih  Tarih : 11 Temmuz 2006, 15:54

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MARİA Gaetana Agnesi ( İtalya,1718-1799) ipek ticaretinden zengin olan Pietro Agnesi'nin kızıdır. Babası üç eşinden yirmi bir çocuğu olan biridir. Maria en büyük çocuktur. İpek ticareti yoluyla zengin olan babası ve kalabalık ailesi, amanın sanatçıları, bilim adamları ve aristokratlarının sıkça konuk edildiği bir malikânede yaşamıştır. Maria, zengin, entelektüel, aristokrat ve politik açıdan güçlü bir ailenin kızıdır.
Zenginliğin verdiği olanaklarla Maria Agnesi küçük yaştan itibaren kilisede eğitilmiş, genç ve parlak hocalardan ders almıştır. Çok küçük yaşta Latince, Yunanca ve İbranice öğrenmiştir. Daha dokuz yaşındayken geniş bir okur kitlesi olan bir dergide kadınların yüksek öğrenim görmelerini savunan Latince bir yazı yayınlamıştır. Dokuz yaşındaki bir kız için olağanüstü yetenekleri olan biridir.
UYUMSUZLUK
Maria Agnesi
daha yirmi yaşındayken, 1738 yılında Propositiones Philisophicae (Felsefenin Önermeleri) adlı ilk eserini yayınlamıştır. Kitap 191 felsefi tezi içermektedir. Tüm tezler o dönemde babasının evine gelen zamanın ulusal ve uluslararası üne kavuşmuş bilim adamlarıyla olan görüş ayrılıklarının savunmasıdır.
O dönemde fikir mücadelesine girdiği tüm bilim adamlarını şaşırtmış ve hayranlıklarını kazanmıştır. Latin diline hâkimiyeti etkileticidir. Tek şikâyeti ailesinin yaşam tarzını benimsemekte zorlanmasıdır. Felsefe tartışılan aile toplantılarından hoşlanırken, aristokrat aile hayatından nefret etmektedir.
Rahibe olmak istemiş, fakat babasının yalvarması üzerine üç şart öne sürerek rahibe olmaktan vazgeçmiştir. Şartları: 1) ne zaman isterse kiliseye gidebilecektir, 2) basit ve alçak gönüllü giyinmesine izin verilecektir ve 3) gösterişli eğlencelere ve tiyatroya gitmeyecektir.
Kendi başına ilahiyat ve matematik çalışmaya başlamıştır. Matematikçi L'Hotel'in bir eserine yorum yazdıysa da bastırmamıştır. Roma ve Bolonya'da matematik profesörü olan Ramiro Rampinelli matematik hocası olmuştur. Rampinelli, Maria Agnesi'nin differential calculus üzerine bir kitap yazmasını önerir. Ders notları halinde kitabı yazar.
Kitabın birinci cildi 1748 yılında basılır. Maria henüz otuz yaşındadır. İkinci cilt bir sonraki yıl yayınlanır. Bütün bunları elbette kendi parasıyla yapar. Kitap matematik dünyasında büyük ilgi görür. Artık, Maria Agnesi matematik çevrelerinde meşhur biridir.
FAKİRLİK
Agnesi
'nin eseri Papa 14. Benedict tarafından da beğenilmiştir. Papa tarafından Maria, Bolonya Üniversitesi'ne fahri hoca olarak atanmıştır. Daha sonra Papa'nın da bilgisi dahilinde üniversitenin rektörü ve diğer üç profesör tarafından kendisine üniversitenin Matematik Bölümü'nün Başkanlığı teklif edilir. Agnesi bu teklifi ne kabul eder, ne de geri çevirir. Kendini dine vermeyi tercih eder. Hiç Bolonya'ya gitmediği halde, adı kırk beş yıl Bolonya Üniversitesi'nin profesörler listesinde kalmıştır.
Papa'nın talimatına rağmen, hiçbir zaman Matematik Bölümü Başkanı olmadı. Kendini Katolik dinine ve hayır işlerine verdi.
Otuz dört yaşındayken babası ölmüştü. Babasından kalan tüm mirası hayır işlerinde ve kiliseye harcadı. Çok fakirleşti. İdareciliğini yaptığı fakir evinde 1799 yılında beş parasız öldü.

Kaynak : Ercan Kumcu - Kadın Matematikçiler

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Kadın Matematikçiler

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Aslında kitap okumak


Tüm Anketler

İzinsiz alıntı yapılması yasaktır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi