Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Bunları biliyor musunuz ?    İLETİŞİM    O'na...  
<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="genişlik" height="yükseklik">
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kadınlar matematikte iyi değil mi?

Kadınların matematik konusunda erkekler kadar iyi olmadıkları düşüncesi yaygın.

Kategori  Kategori : Kadın Matematikçiler
Yorumlar  Yorum Sayısı : 1
Okunma  Okunma : 4083
Tarih  Tarih : 18 Ocak 2010, 14:19

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hatta bu görüşü destekleyen bilimsel araştırmalar da mevcut. Ancak yeni bir araştırma durumun göründüğünden farklı olduğunu ortaya koydu.1992 yılında Barbie bebekleri üreten Mattel oyuncak firması konuşabilen Barbie’leri piyasaya sürdüğünde başı çok ağrımıştı. Çünkü küçük kız çocukları bebeğin konuşması için konan ipi çektiğinde Barbie “Matematik dersi çok zor” diyordu. Şirket, itirazlara dayanamayarak sonunda bu cümleyi değiştirmek zorunda kaldı. Ancak kadınların matematikte erkekler kadar iyi olmadığı görüşü hala çok yaygın.

Villanova Üniversitesi araştırmacılarından Nicole Else-Quest, küçükken kendisinin de buna inandığını söylüyor.

Else-Quest, bunun belki de hayatının en büyük hatası olduğunu belirtiyor. Şimdi toplumda cinsiyetler arası farklılıkları araştırmak için matematikten yararlanan Else-Quest, 69 ülkede yaklaşık yarım milyon ergenlik çağındaki öğrenci üzerinde araştırma yaptı. Veriler, çoğu yerde, erkeklerle kızların cebir ve geometride eşit puanlar aldığını gösteriyor. Ancak bazı ülkelerde kızlarla erkeklerin puanları arasındaki büyük farklılıklar dikkati çekiyor. Araştırmacı Else-Quest, kadınların erkeklerle eşit muamele görmediği, siyasi temsil oranlarının düşük olduğu, aynı eğitim fırsatları verilmeyen ve gelirlerinin erkeklerden daha düşük olduğu ülkelerde matematikte cinsiyetler arası farkın daha büyük olduğunu gördüğünü söylüyor. Else-Quest, bunun aksinin olduğu, yani kadınların siyasette aktif olduğu, çok iyi eğitim aldığı ülkelerde matematik konusunda iki cins arasındaki farkın ortadan kalktığını, hatta kızların erkek öğrencilerden daha iyi olduğunu görmüş.

Else-Quest’e göre, kadınların toplumdaki statüsünü belirleyen faktörler arasında hükümetteki kadınların sayısıyla lise ve üniversite eğitimi alanların oranı bulunuyor. Araştırmacı, genç kızların etraflarındaki kadınların statüsüne bakıp kendi değerlerini belirlediklerini söylüyor.

Else-Quest, “Bu durum dönüp dolaşıp kadınların başarısı ve toplumdaki yerlerine bakarak onları değerlendirmemize dayanıyor” diyor. Araştırmacı, kadınların matematikte başarısız olmasının, bunu yapamayacaklarından değil, topluma bakıp ‘niye matematik öğreneyim ki, bu benim ne işime yarayacak’ diye sormalarından kaynaklandığını söylüyor.

Villanova Üniversitesi uzmanı Else-Quest, araştırmasının kadın ve erkeklerin matematiğe eşit ölçüde yatkın oldukları fikrini güçlendirdiğini söylüyor. Ancak

toplumun kadınlara sınır koyduğunu belirten araştırmacı, kadınların matematiğe ilgisinin bu yüzden azaldığını savunuyor.

Else-Quest’in araştırması Amerikan Psikoloji Derneği dergisinde yayınlandı.

Voanews.com

 

http://www.kalitelihayat.com/anne-ve-cocuk/kadinlar-matematikte-iyi-degil-mi.html

 

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 1 yorum yazılmıştır.

Zeynep Hoca [ 18 Ocak 2010, 14:23 ]
Fırsat verildiği zaman her alanda başarılı olan kadınlar elbette matematikte de iyi olacaktır..Temel sıkıntı fırsat verilmesini beklemektir..Bu aşıldığı takdirde erkekler korkmalı :)))

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Kadın Matematikçiler

En Çok Okunan Haberler

GALERİ

ANKET

Aslında kitap okumak


Tüm Anketler

İzinsiz alıntı yapılması yasaktır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi