Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Bunları biliyor musunuz ?    İLETİŞİM    O'na...  
<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="genişlik" height="yükseklik">
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Matematik Dünyası

Matematikseverler için faydalı bir dergi..

Kategori  Kategori : Matematikle ilgili
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 5823
Tarih  Tarih : 03 Ağustos 2009, 16:04

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tanıtım

Sevgili Matematikseverler,


MD, soyut matematiği duru bir dille gençlere aktarmayı hedefleyen bir dergidir. Daha çok lise ve üniversite gençlerine yöneliktir. Ama matematiğin evrenselliği sayesinde herkesin yararlandığı bir dergi ortaya çıkıyor.

Sahibi Türk Matematik Derneği’dir (TMD) ve profesyonel matematikçiler tarafından hazırlanır. Ama ruhumuz amatördür. Heyecanımızın ve matematik sevgimizin dergiye yansıdığına ve oradan da okurlara bulaştığına inanıyoruz.

Amacımız, gunumuzun matematiğini, yani profesyonel matematikçilerin matematiğini gençlere aktarmaktır. Coğunluğun anlayabileceği dile aktarılabilen matematikten sözediyoruz elbet. Bu da, genel kanının tersine, az buz bir matematik değildir.

Müfredatı, LGS’yi, ÖSS’yi ve bilumum sinavları yoksaymakla övünürüz. Alışageldiğimiz eğitim sisteminin tersine, yanıt vermeyi değil anlamayı ve soru sormayı ön plana çıkaran bir dergiyiz. Örneğin derginin her sayısında yanıtı hiç kimse tarafından bilinmeyen (bazen de sadece bizim bilmediğimiz) birçok soru vardır. Yani araştırmaya yönelik bir dergiyiz.

Tahmin edileceği gibi, dergide zerre kadar yalan yoktur. Varsa yoksa matematiksel gerçek… Pembe yalanlara bile yer vermeyiz… Dergide matematik sulandırılmaz, nasılsa ve neyse öyle sunulur. “Gençler anlamaz”, “ülkenin eğitim seviyesi düşük” gibi bahanelerin arkasına kesinlikle sığınılmaz. Bir başka deyişle, gene alışageldiğimiz eğitim sisteminin tersine, gençlere saygı duyan, onları küçümsemeyen, horlamayan bir dergiyiz.

Ellerine geçen bir MD sayesinde bugün matematik eğitimi gören birçok genç vardır.

Her sayısının yayımlanır yayımlanmaz 10 bin satması, derginin hedefine biraz olsun ulaşmış olduğunun kanıtıdır. Dergi evrensel bir uğraş alanını konu aldığından, zaman aşımına uğramamakta ve yayımlandıktan çok sonra da satmaya devam etmektedir. ABD’de MD’ye eşdeger bir derginin 13 bin sattığı göz önüne alınırsa bu satışın önemi daha iyi anlaşılır. Ülkemizde magazin dergileri bile bu satışın yarısına ulaşmakta zorluk çekerler.

Dergi kar amaçlı değildir kesinlikle (TMD kamu yararına bir kuruluştur.) Ama bu yüksek satışımız yüzünden para kazanıyoruz. Kazandığımızı burslar vererek, konferanslara ve yaz okullarına destek olarak topluma geri veriyoruz.

Dergiyi hazırlayanlar dergiden beş kuruş para kazanmazlar ve kazanmak da istemezler. Matematiği paylaşmanın verdiği zevk onların tek ödülüdür.

MD, Türkiye’de çıkan tek soyut matematik dergisidir, bir ikincisi yoktur. Her matematikseverin, hatta her okuryazarın abone olması ve çevresini abone ettirmesi gereken bir dergidir.

Derginin içeriğini biraz daha ayrıntılı açıklayayım.

Her sayının bir kapak konusu vardır, toplam 30-40 sayfa kadar. Bu bölümde belli bir konuya yoğunlaşır ve konuyu derinlemesine sunarız. Kitap niyetiyle çıkmadığımızdan, dergi olmanın avantajlarından yararlanarak konuya tarihsel bakış açısıyla yaklaşma lüksüne sahibiz, ya da daha fazla örnek verebiliriz, konuyu kitaplarda pek bulunmayan yönüyle sunabiliriz, konunun pek dikkat çekmemiş bir yönünü ortaya koyabiliriz, verdiğimiz teoremlerin sınırlarını belirleyebiliriz vs.

Matematik Tarihi de her sayıda önemli bir yer tutar. Bu bölüm, matematiğe genel kültür olarak bakmak isteyenler için birebirdir ve herkesin okuyabileceği yazılar içerir.

Geometrisiz olmaz, illa ki olacak. Geometriye bayağı bir yer ayırıyoruz. Elbette Öklid usülü düzlem geometrisi favorimiz. Ama bunun dışında ilginç geometrik konulara da değiniriz. Örnegin bir küre üstündeki iki nokta arasındaki en kısa yolu biliyor musunuz? Ya düzlemde? Düzlemde iki nokta arasındaki en kısa yolun doğru parcası olduğunu nerden biliyorsunuz? Bir açının ölçümü nedir, nasıl tanımlanır ve nasıl hesaplanır? Öklid geometrisi dışında geometriler var mı (var tabii!) ve nedir bu geometriler?

Sayılar kuramı, topoloji, analiz, cebir, bilgisayar bölümü gibi konulara da her sayıda el atıyoruz.

Ülkemizde yapılan matematik yarışmalarının sorularını ve yanıtlarını dergide bulabilirsiniz. Bunun dışında Refail Alizade’nin hazırladığı problemler köşesinin keyfine doyum olmaz.

Matematiksel oyunlar, sihirbazlik, zekâ köşesi, çocuklara ve daha gençlere yönelik eğlenceli sorular, eğitim koşesi, satranç koşesi… Haberler, yayın koşesi, basında matematik, duyurular… Bütün bunlara da yer var. Çünkü dergi 112 sayfa ve ebatı büyük.

MD, 14 yıldır çıkan ve üç aylık bir dergidir. İlk olarak ODTÜ tarafından hazırlanmış, daha sonra Akdeniz Üniversitesi’ne ve oradan da İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne geçmiştir. Bugün, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin azımsanmayacak katkısıyla yayımlanmaktadır.

Bayilerde bulabilirsiniz (5 YTL, sudan ucuz!). Abone olabilirsiniz (yıllık 16 YTL). En az on kişilik ve tek adresli toplu abonelikler kişi başına 12,5 YTL.

Ali Nesin

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Matematikle ilgili

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Aslında kitap okumak


Tüm Anketler

İzinsiz alıntı yapılması yasaktır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi